تبلیغات
دبیرستان غیر دولتی دخترانه آتیه (کرج - مهرشهر) - چکاپ سلامتی در ۶۰ ثانیه
 
دبیرستان غیر دولتی دخترانه آتیه (کرج - مهرشهر)
خلاقیت علم و نو آوری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : دبیرستان آتیه
نظرسنجی
از شغل های زیر کدام را بیشتر دوست دارید؟به برس تان نگاه کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی اختلالات غده تیروئید، کمبود‌ها، و...
کمبود روی، آهن و بیوتین می‌تواند منجر به ریزش مو‌ها شود. از اینها مهم‌تر اختلالات غده تیروئید است. چنان‌چه به تازگی بچه‌دار شده‌اید و یا هرگونه تغییر هورمونی خاصی را تجربه کرده‌اید ریزش مو‌ها تا ۳ ماه بعد، از عوارض آن محسوب می‌شود.


چگونه این کار را انجام دهیم: چنان‌چه احساس کردید موهای ریخته در وان حمام و یا برس شما بیشتر از میزان معمول و طبیعی است، آنها را بشمارید. ریزش ۱۰۰ مو در روز طبیعی است. چنان‌چه تعداد مو‌ها بیشتر از ۲۰۰ عدد بود یا آن‌قدر زیاد بود که به صورت نقطه‌های کچلی ظاهر می‌شد فورا به پزشک مراجعه کنید.
• سفیدی چشم‌هایتان را بررسی کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی آلرژی، تبخال، عفونت و...
چنان‌چه ناگهان هاله‌ای زرد در سفیدی چشم‌هایتان پیدا شد ممکن است نشان از این باشد که ساعت‌های طولانی را بدون عینک آفتابی در آفتاب مانده‌اید. بیش از حد در معرض اشعه ماورا بنفش بودن باعث افزایش ضخامت غشا شفاف پوشاننده سفیدی چشم‌ها می‌شود.
چیزی که بیشتر عمومیت دارد قرمز شدن چشم‌هاست. قرمز شدن چشم در اثر انبساط و بزرگ شدن رگ‌های خونی نزدیک به سطح چشم است. قرمز شدن چشم علل متفاوتی دارد. بسیاری از این علل مثل بد خوابیدن در شب قبل یا ورود مژه یا یک جسم خارجی در چشم، نسبتا خوش‌خیم هستند. قرمز شدن چشم می‌تواند نشانه آلرژی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، خشکی چشم یا شیوع تبخال نیز باشد. یا حتی می‌تواند نشانه عفونت‌هایی مثل ورم ملتحمه باشد که یك عفونت باکتریایی بسیار مسری است و در موارد نادر نیز ممکن است دلالت بر بیماری یا صدمه جدی چشم باشد.
چگونه این کار را انجام دهیم: در آینه نگاه کنید و بر سفیدی چشم‌هایتان تمرکز کنید. در چند روز نخست سعی کنید حتی کوچک‌ترین تغییرات را روزانه چک کنید. سپس تغییرات مشخص‌تر را بررسی کنید. چنان‌چه عموما سفیدی چشم‌هایتان شفاف است نشانه بسیار خوبی است از این‌که شما به اندازه کافی استراحت می‌کنید و بدن شما در برابر عوامل خارجی و آلرژی‌ها به خوبی مقاومت نشان می‌دهد.
• بینی خود را تمیز کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی آلرژی، کمبود‌ها و...
راه معمول و سالم تنفس از طریق بینی است که حاکی از سلامت و عدم وجود هرگونه مانعی در آن است. بسیاری از ما با بینی‌های گرفته زندگی می‌کنیم در حالی‌که نباید این طور باشد. چنان‌چه بینی شما ۳۰ درصد گرفتگی داشته باشد حتی اگر به راحتی تنفس کنید این بدان معنی است که ۳۰ درصد اکسیژن کمتر به بدنتان می‌رسد و بنابراین باید سریع‌تر نفس بکشید تا اکسیژن لازم برای بدنتان را تامین کنید. این در حالی است که از لحاظ بهداشتی تنفس‌های عمیق و طولانی بهتر است.
چگونه این کار را انجام دهیم: دستمالی بردارید و فین کنید. چنان‌چه چیزی بیرون نیاید عالی است. اگر مایع شفاف باشد می‌تواند نشان از آلرژی، شروع سرماخوردگی و یا نشان از سردی دمای منزلتان باشد. هوشیار باشید و به همه نشانه‌ها دقت کنید. مایع زرد یا سبز حاکی از عفونت است. اگر فقط چیزهای جامد بود اصلاً نگران نباشید. وظیفه اصلی بینی فیلتر کردن است تا هوای سالم را به درون بدن شما بفرستد.
• ناخن‌هایتان را امتحان کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی سرطان پوست، امراض کبدی، قارچ و...
در حالت طبیعی ناخن‌های هر انسانی باید محکم، تمیز و روشن باشد. هرگونه تغییر خاص و قابل ملاحظه‌ای می‌تواند نشان از عارضه‌ای باشد. مثل کمبود ویتامین‌ها، مواد معدنی یا پروتئین، کم‌خونی، مشکلات غده تیروئید، اختلالات هورمونی و پسوریاسیس. اما با همه اینها این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده بیش از حد از شوینده‌ها بدون دستکش‌های محافظ نیز از علل شایع ضعیف شدن ناخن‌ها است.
چگونه این کار را انجام دهیم: به هر یک از ناخن‌هایتان نگاه کنید و هرگونه تغییر رنگی را به دقت بررسی کنید. نقطه‌های سفید سطحی که در اثر ناخن گرفتن یا برخورد با جاهای مختلف پدید می‌آید را نا‌دیده بگیرید. اما چنان‌چه متوجه رگه‌های طولی شدید که تمام طول ناخن‌ها را گرفته و به پوست منتهی می‌شود می‌تواند نشان از ملانوم (سرطان پوست) باشد و باید مورد آزمایش قرار گیرد. چنان‌چه رنگ بستر ناخن به قهوه‌ای متمایل شود ممکن است در اثر قارچ باشد که باید به پزشک مراجعه کرد. مورد دیگر وقتی است که ناخن‌ها از نیمه به سمت نوک ناخن به سفیدی بگرایند که می‌تواند نشان از مشکلات کلیوی باشد.
• به نخ دندان تمرکز کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی امراض قلبی، عفونت و...
چنان‌چه از دستورات دندانپزشک خود به خوبی پیروی کنید هر روز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و امراض لثه‌ها از نخ دندان استفاده می‌کنید. اگر متوجه شدید که نخ دندان موجب خونریزی لثه‌هایتان می‌شود نباید این کار را متوقف کنید. بلکه برعکس، خونریزی لثه می‌تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد که به واسطه نخ دندان از آن خلاص می‌شوید. بر اساس تحقیقات، لثه‌های ملتهب و عفونی با امراض قلبی در ارتباط هستند چون التهاب‌های مزمن سرآغاز ایجاد مواد شیمیایی سیستم ایمنی در رگ‌های خونی هستند که موجب رسوب چربی در سرخرگ‌ها می‌شود.
چگونه این کار را انجام دهیم: استفاده نادرست از نخ دندان باعث خونریزی می‌شود. پس در وهله نخست طریقه صحیح به کارگیری نخ دندان را یاد بگیرید. ۴۵ سانتی‌متر نخ دندان را دور انگشت‌های میانی هر دست بپیچید. نخ دندان را با ۵ سانتی‌متر فاصله بین انگشت‌های سبابه و شست بپیچید. با استفاده از انگشت شست‌ نخ دندان را به آرامی بین دندا‌‌ن‌هایتان هدایت کنید و سپس با حرکت‌های زیگزاگی بالا و پایین ببرید.
• ادرار از مواردی است که باید چک شود
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی عفونت، امراض کلیوی و...
ادرار طبیعی شفاف و زرد کم‌رنگ است. برخی غذا‌ها (و همچنین مکمل‌های ویتامین ب) می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد اما اغلب اوقات نباید فرق چندانی داشته باشد. آن‌چه حائز اهمیت است تیره‌رنگ شدن ناگهانی آن است. ادراری که زرد پررنگ است یا ادراری که خون در آن به نظر می‌رسد ممکن است ناشی از کم شدن آب بدن یا عفونت دستگاه ادراری باشد. حتی می‌تواند نشان از امراض کلیوی باشد. ادرار خونی ممکن است نشان از هر چیزی از سنگ کلیه گرفته تا سرطان مثانه باشد. پس اگر رنگ ادرارتان به رنگ زرد پررنگ درآمد آن را نادیده نگیرید. به پزشک مراجعه کنید.
چگونه این کار را انجام دهیم: رنگ ادرارتان را هر روز یادداشت کنید. اگر عموما زرد روشن است و ناگهان چند روز پشت سر هم به سبز، صورتی یا قهوه‌ای می‌زند اگرچه میزان کافی مایعات مصرف می‌کنید بهتر است پزشکتان را در جریان بگذارید.
• خود را وزن کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی دیابت، امراض قلبی و...
همه ما می‌دانیم که خوردن روزی یک سیب و کمی ورزش روزانه سرآمد توصیه‌های بهداشت و سلامت است. اما اضافه وزن منشا بسیاری مشکلات سلامتی‌– مثل دیابت، امراض قلبی، آرتروز، افزایش فشار خون و حتی افسردگی و...‌– است که حقیقتا باید تحت نظر دایم گرفته شود. در ضمن، بررسی روزانه اثر خوبی بر شما خواهد گذاشت. طبق تحقیقات، کسانی که به طور مداوم وزن خود را چک می‌‌كنند معمولا در یک وزن ثابت می‌مانند. چون چکاپ روزانه باعث می‌شود متوجه کوچک‌ترین تغییر در وزن خود شده و سریعا برای رفع آن اقدام كنند.
چگونه این کار را انجام دهیم: بهترین موقع صبح قبل از خوردن صبحانه و بدون لباس است. به هر حال، هر زمانی را که انتخاب می‌کنید ثابت‌قدم باشید. وزن البسه در حد چند پوند یعنی در حد یکی دو لیوان آب است. در واقع، وزن شما در ۲۴ ساعت بیش از اینها نوسان دارد. همیشه از یک ترازو استفاده کنید. زیرا هر ترازو اندکی با دیگری فرق دارد.
• بنیه خود را امتحان کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی امراض مزمن، مشکلات قلبی و...
زمان طولانی، کار‌شناسان سلامت بر این باور بودند که برگزیدن عادات غذایی درست مهم‌ترین اصل برای سلامتی انسان‌هاست. ولی امروز، مزایای ورزش کردن را آن‌قدر زیاد برشمرده‌اند که پزشکان متحیر شده‌اند. کمبود فعالیت برای بدن مضر است. برخی محققان بر این عقیده‌اند که زندگی نشسته و فاقد تحرک امروزی، از سیگار کشیدن هم بد‌تر است.
چگونه این کار را انجام دهیم: راه‌های بسیاری برای تست تندرستی وجود دارد و هیچ‌یک هم جامع نیست. اما ما این راه را که از دوران تحصیل در یادمان هست بیشتر دوست داریم: دست‌ها را کنار بدن قرار داده و پا‌ها را جفت کنید. حالا شروع کنید: بپرید و همزمان دست‌ها را بالای سر ببرید و به هم نزدیک کنید و پا‌ها را از هم باز کنید و سپس با پرش دیگری به حالت نخست بازگردید. اگر این حرکت شما را خسته می‌کند یقینا نیاز به انجام ورزش بیشتری دارید. در ‌‌نهایت، هدف شما این است که با کمترین افزایش در تنفس و ضربان قلب قادر به انجام این حرکت شوید. این حرکت را هر روز انجام دهید تا متوجه شوید سطح تندرستی‌تان رو به وخامت است یا در حال بهبود و یا در سطح ثابت باقی مانده است.
• دور کمرتان را اندازه بگیرید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی امراض قلبی، فشار خون بالا و...
توصیه کردیم وزنتان را هر روز چک کنید. اما برخی از چربی‌ها از برخی دیگر خطرناک‌ترند و خطرناک‌ترین نوع چربی آن است که در اطراف اندام‌های شکمی انباشته می‌شود. افرادی که چربی‌های اضافی‌شان- به جای ران، باسن، یا اعضای دیگر بدن- بیشتر در قسمت شکمشان جمع شده است بیشتر در معرض امراض قلبی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و حتی برخی انواع سرطان هستند.
چگونه این کار را انجام دهیم: با استفاده از متر دور کمر و باسن خود را اندازه بگیرید. سپس اندازه کمرتان را تقسیم بر اندازه باسن خود كنید. برای نمونه، اگر اندازه کمر 77 سانتی‌متر و اندازه باسن 102 سانتی‌متراست حاصل تقسیم مساوی با 75/0 است. چنان‌چه این عدد 8/0 یا کمتر باشد خطر ابتلا شما کم است. اگر نتیجه بین 81/0 و 85/0 باشد در حد وسط است و اگر نتیجه بیش از 85/0 باشد احتمال ابتلای شما زیاد است.
• میزان رطوبت پوست بدنتان را چک کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی عفونت، کمبود مواد مغذی و...
پوست خشک باعث می‌شود تا در سطح پوست تمام بدن (به‌خصوص بعد از استحمام) احساس خشکی و خارش و کشش كنید. در ضمن، در کل ظاهرتان تاثیر می‌گذارد و سبب می‌شود احساس خوبی نداشته باشید. ولی پوست خشک ممکن است بازتابی از کمبود مواد مغذی یا حتی مساله جدی‌تری باشد. به‌علاوه، چنان‌چه پوست خشک و ترک‌خورده بدون مراقبت‌‌ رها شود راه را برای ورود عفونت‌ها باز می‌کند.
چگونه این کار را انجام دهیم: با نوک انگشت خود به آرامی روی پوست‌تان بکشید. چنان‌چه جایی از سطح پوست‌ان یا زیر ناخن‌هایتان پوسته‌پوسته شده یا جای زخمی مانده است آن‌جا‌ها را مرطوب کنید. سطح پوست خشک ممکن است قرمز به نظر برسد یا حتی شکاف برداشته و خونریزی کند.
• پوست خود را به دقت وارسی کنید
چرا این کار را انجام می‌دهیم: به منظور بررسی سرطان پوست و...
سرطان پوست دومین سرطان شایع در بین زنان زیر ۴۰ سال است و در ۳۰ سال اخیر سه برابر شده است. آکادمی امراض پوستی امریکا توصیه می‌کند که خانم‌ها، چکاپ پوست از سر تا پا را جزء برنامه چکاپ‌های سالیانه خود قرار دهند. میانگین سن برای تشخیص سرطان پوست ۵۹ تخمین زده شده است. اما هرچه زود‌تر تشخیص داده شود راحت‌تر قابل درمان است.
چگونه این کار را انجام دهیم: تغییرات پوست خود را به طور دایم ثبت کنید. خود را معاینه کنید. از خال‌ها، زگیل‌ها و هرگونه جراحتی که هنوز خوب نشده است یادداشت بردارید. یافته‌های خود را در یک دفترچه اختصاصی چکاپ‌های ماهانه بنویسید. وقتی که چکاپ ماه بعد را انجام دادید آن را با جدول چکاپ قبلی مقایسه کنید.
نوع مطلب : زیست شناسی و زمین شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1396 05:59 ب.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for magnificent information I was looking for this
information for my mission.
جمعه 6 مرداد 1396 08:25 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would
like to know where u got this from. thank you
شنبه 31 تیر 1396 10:43 ق.ظ
Amazing blog! Is your theme custom made or did you
download it from somewhere? A theme like yours with a few simple
tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got
your theme. Appreciate it
جمعه 26 خرداد 1396 08:29 ب.ظ
What's up to every single one, it's truly a nice for me to pay a visit this site, it
includes useful Information.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 11:08 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new
scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be
grateful to you.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:27 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate
your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once
again.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 05:29 ق.ظ
Hello excellent website! Does running a blog similar to this take a massive amount
work? I've absolutely no knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyways, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
I know this is off topic nevertheless I just had to ask.
Many thanks!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 09:04 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, but before end I am reading this impressive paragraph to improve my know-how.
سه شنبه 29 فروردین 1396 08:54 ق.ظ
Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out much.
I am hoping to offer one thing again and aid others such as you aided me.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:21 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform
you are using? I'm experiencing some small security problems with my latest website
and I would like to find something more safeguarded.
Do you have any solutions?
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:26 ب.ظ
Genuinely no matter if someone doesn't understand afterward its up to other
viewers that they will assist, so here it takes place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه